Блог адвокатского бюро

  • Безвісті зникли: рекомендації, алгоритм дій

    Якщо прийшло сповіщення від ТЦК та СП, що Захисник зник безвісти за особливих, потрібно:

    ВАЖЛИВО: не розповсюджуйте та не публікуйте у соціальних мережах світлини Захисника у військовій формі, локацію останнього місця його перебування (зникнення), номер військової частини. Такі дії можуть нашкодити Захиснику у випадку переховування чи потрапляння в полон.

    1. Подати Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин до територіального органу Національної поліції України. 

    У заяві вказується максимально повна відома заявнику інформація щодо Захисника та його зникнення - всі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг і т.д.), речей, які він міг би мати із собою (мобільний телефон, документи, прикраси) тощо. Також найближчий родич Захисника має здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.

    Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин можна подати звернувшись до територіального підрозділу поліції або зателефонувати на 102 (цілодобово).

    Через 24 години з часу подання заяви про зникнення (відповідно до ст. 60 КПК України) потрібно отримати витяг з ЄРДР, де безпосередньо буде зазначено ПІБ слідчого у справі.

    Відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин.

    1. Та в подальшому після внесення відомостей до ЄРДР звернутися із заявоюдо МІНІСТЕРСТВА ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ ОСІБ, ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ ЗА ОСОБЛИВИХ ОБСТАВИН (СЕКРЕТАРІАТ УПОВНОВАЖЕНОГО З ПИТАНЬ ОСІБ, ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ ЗА ОСОБЛИВИХ ОБСТАВИН) та отримати витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
    2. Звернутися із заявою до Державного підприємству «УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР РОЗБУДОВИ МИРУ», яке виконує функції Національного інформаційного бюро відповідно до Женевських конвенцій про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни для отримання виписка з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, тобто наявності інформації щодо перебування у полоні Захисника.
    3. Подати заяву на видачу (рекомендую це робити адвокатським запитом) акту службового розслідування та матеріалів службового розслідування до військової частини або ТЦК та СП за фактом зниклого безвісті військовослужбовця за особливих обставин.

    Документи, які потрібно мати родині безвісти зниклих/полонених

    Сповіщення від територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань - надає слідчий після звернення із заявою про зникнення Захисника і відкриття кримінального провадження.

    Витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин - видає Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин) МВС України. Для отримання витягу потрібно надіслати запит із копіями документів, що засвідчують особу запитувача та ступінь споріднення зі зниклою особою. Надсилати поштою за адресою м.Київ, вул. Богомольця, 10, Міністерство внутрішніх справ України, або на електронну скриньку [email protected].

    Посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби.

    Підставою для видачі посвідчення є документ, який підтверджує факт загибелі (смерті) чи зникнення безвісти військовослужбовця, виданий територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Посвідчення видає територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання члена сімʼї. Дітям - після досягнення 7- річного віку.

    Лист Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Національного інформаційного бюро, Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії рф при Службі безпеки України із підтвердженням обліку зниклої/полоненої особи в Реєстрі оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, або включення особи до Обліку військовополонених ворогів.

    Зверніть увагу, що внесення особи до реєстру або обліку не є офіційним підтвердженням її статусу як полоненої особи. За міжнародним гуманітарним правом офіційно підтвердити перебування особи у полоні може лише держава-агресор через російське НІБ за посередництвом Міжнародний комітет Червоного Хреста. У такому разі росія бере на себе зобов’язання зберегти життя особи на час утримання в полоні та забезпечити осіб, позбавлених свободи, відповідними правами, передбаченими Женевськими конвенціями.

    Пенсія по втраті годувальника за безвісти зниклих за особливих обставин Захисників:

    хто, як і коли може їх отримати 

    Законодавство передбачає соціальний захист членів сімей військових і цивільних осіб, які зникли безвісти за особливих обставин.

    Це регулюється:

    1. Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин»
    2. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
    3. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
    4. затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

    Для оформлення відповідного виду пенсії необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID (у такому випадку до заяви додаються скановані копії оригіналів документів) щодо призначення пенсії по втраті годувальника за безвісти зниклих під час війни.

    Родичі людей, зниклих безвісти під час воєнного стану, можуть отримати пенсію по втраті годувальника згідно з Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    Відповідно до ст. 9 Закону  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» види пенсійних виплат і соціальних послуг передбачено: 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

    Відповідно до стаття 10. Право вибору пенсійних виплат: 1. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

    Відповідно до стаття 46 Закону  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»: Виплата пенсії за минулий час: 1. Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

    2. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

    Право на призначення пенсії по втраті годувальника виникає через місяць з дня внесення інформації про зниклого безвісти до єдиного обліку органів поліції.

    Пенсію можуть отримувати:

    1. діти зниклого безвісти віком до 18 років;
    2. діти віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання, до закінчення навчання;
    3. діти-сироти до 23 років незалежно від факту навчання;
    4. чоловік або дружина, батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
    5. чоловік або дружина, а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років;
    6. батьки і чоловік або дружина, які не були на утриманні зниклого безвісти, але внаслідок його зникнення вони втратили джерело засобів до існування.

    Для отримання пенсії необхідно:

    Пакет документів залежить від того, хто з родичів буде подавати на призначення пенсії:

    1. Заява про призначення пенсії.
    2. Свідоцтво про народження дитини.
    3. Свідоцтво про шлюб.
    4. Свідоцтво про народження зниклого безвісти (у випадку подачі заяви батьками/братом, сестрою).
    5. Ідентифікаційний код дитини та паспорт, код, військовий квиток, трудова книга, прописка-витяг, якщо і-d паспорт батька (за наявності).
    6. Довідка про склад сім’ї зниклого безвісти.
    7. Документи про місце проживання (реєстрації).
    8. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань або з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
    9. Довідка з управління праці, проте що не отримують інших виплат
    10. Довідка про склад сімʼї 

    Пенсія призначається на період, протягом якого зникла особа зберігає правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Варто зазначити, що пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

    Виплата пенсії припиняється з дня, наступного за днем внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, відмітки про встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти або зниклої безвісти за особливих обставин.

    Смерть особи, якій надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин чи визнання її померлою у встановленому законодавством порядку, надає непрацездатним членам сім’ї такої особи право на звернення для отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника на загальних підставах, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    Виплата пенсії здійснюється за весь час, протягом якого особа вважається зниклою безвісти. Тобто, поки до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин не внесуть відмітку про встановлення місця перебування, місця поховання чи місця знаходження останків зниклого безвісти. 

    Варто зазначити, що пенсія по втраті годувальника непрацездатним родичам безвісти зниклого призначається незалежно від тривалості страхового стажу зниклої особи.

    Виплата за безвісти зниклого військового:

    Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", збережено виплати для військовослужбовців, які зникли безвісти передбачено:  

    За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім’ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

    Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

    Також даним законом цією ж частиною 6 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що:

    Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців:

    дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей

    Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.

    Тобто до виплат належать:

    Посадовий оклад - визначений за останнім місцем служби.

    Оклад за військовим званням.

    Надбавки за вислугу років.

    Інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

    Тобто у практичній площині виплати за зниклого безвісти включають як грошове забезпечення, так і додаткову винагороду в розмірі 100 тисяч гривень. Це питання регулюється нормативно-правовими актами, зокрема:

    Порядок виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх – затверджено Постановою уряду від 30 листопада 2016 року № 884.

    Постанова Кабміну "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану" – від 28 лютого 2022 року № 168.

    Порядок здійснення виплат грошове забезпечення виплачується членам сім'ї з моменту, коли військовослужбовець зник безвісти. Для отримання виплат необхідно подати заяву на ім'я командира військової частини та додати до неї наступні документи:

    Копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї.

    Довідка про реєстрацію місця проживання, якщо ця інформація не міститься в паспорті.

    Копія свідоцтва про шлюб.

    Копії свідоцтв про народження дітей.

    Копія РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків).

    Цей порядок досить ретельно продуманий і забезпечує матеріальну підтримку сім'ям зниклих безвісти військовослужбовців.

    Відповідно до постанови Кабміну № 168, члени родини військовослужбовців, які зникли безвісти за особливих обставин або потрапили в полон, мають право на додаткову винагороду в розмірі 100 тисяч гривень протягом всього часу, коли військовослужбовець перебуває у полоні або до моменту зміни його статусу.

    Виплати здійснюються щомісяця на підставі наказів командирів військових частин. Виплати припиняються, коли зниклий військовослужбовець виключений зі списків особового складу частини.

  • Самовільне залишення військової частини

    Кримінальна відповідальність військовослужбовців за СЗЧ  під час дії воєнного стану чи в бойових умовах передбачена частиною 5 статті 407 Кримінального кодексу України:

    «Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану», - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років».

    Самовільне залишення військової частини або місця служби, як адміністративне правопорушення, кваліфікується статтею 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб - тягнуть за собою арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.

    Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, - тягнуть за собою арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до п’ятнадцяти діб.

    Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов’язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.

    Діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п’ятнадцяти діб.

    Умови воєнного стану або бойова обстановка є тими обставинами, що обтяжують відповідальність за СЗЧ.

    Угода зі стороною обвинувачення

    До 27.01.2023 року допускалося укладання угод зі стороною обвинувачення, після вже заборонено законодавством і тільки за вироком суду вирішується данна категорія справ.

    Особисто я як адвокат, стискаючись із даною категорією інкримінованих злочинів поділяю  на три групи військовослужбовців, які СЗЧ

    1. військовослужбовці, які потрапили під провокацію СЗЧ.
    2. військовослужбовці, які потрапили у СЗЧ від незалежних від них обставин (попали в лікарню, або форс – мажорні обставини).
    3. Військовослужбовці реально пішли у СЗЧ. 

    Які можуть паралельно проблеми з кримінального законодавства у випадку не виконання військовослужбовцем вимог закону

    Відповідно до ст. 413 КК України втрата військового майна передбачає: 

    1. Втрата або зіпсування ввірених для службового користування зброї, бойових припасів, засобів пересування, предметів технічного постачання або іншого військового майна внаслідок порушення правил їх зберігання -

    3. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, -

    караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

    Також, відповідно до ст. 263 КК України незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами:

    1. Носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу -

    караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

    2. Носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу -

    караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    3. Не підлягає кримінальній відповідальності за вчинення дій, передбачених частиною першою або другою цієї статті, особа, яка добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

    Що таке воєнний стан та бойова обстановка

    Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії. Воєнний стан на всій території України був введений Указом Президента України № 64/2022 з 05 години і 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

    Бойова обстановка – це обстановка наступального, оборонного чи іншого загальновійськового, танкового, протиповітряного, повітряного, морського тощо бою, тобто безпосереднього застосування військової зброї і техніки стосовно військового супротивника або військовим супротивником. 

    Обстановка бою, в якому бере участь військове з’єднання, частина (корабель) або підрозділ, розпочинається і закінчується з наказу про вступ у бій (припинення бою) або з фактичного початку (завершення) бою.

    Військова частина взагалі - це типова організаційна одиниця, що утримається на окремому штаті і призначається для виконання визначених завдань самостійно або у складі організаційної структури вищого рівня. Під військовими частинами також розуміють органи військового управління, з’єднання, військові частини, військові кораблі (екіпажі), військові навчальні заклади та установи.

    Однак у даному випадку – мається на увазі територія військової частини, межі якої можуть і не позначатися огорожею, але звичайно визначаються наказом командира частини з ілюстрацією їх на плані (схемі).

    Місце служби, якщо воно не збігається з розташуванням військової частини це будь-яке місце, де військовослужбовець має протягом визначеного часу виконувати військові обов’язки чи перебувати відповідно до наказу чи дозволу начальника.

    Що таке самовільне залишення та нез’явлення вчасно на службу (СЗЧ)

    Самовільним є таке залишення частини або місця служби, що вчинене без дозволу (наказу) начальника (командира), який згідно з законодавством уповноважений такий дозвіл надати.

    Не вважається самовільним: залишення за наявності дозволу командира, залишення для виконання наказу командира, відрядження, прямування до нового розташування в/ч, лікування, переміщення/ротація, відпустка, навчання тощо. В будь-якому випадку вищезазначені підстави мають бути підтверджені належним чином оформленими документами або підтверджені командиром.

    Нез`явлення вчасно на службу полягає в тому, що військовослужбовець у законному порядку залишив розташування частини або місце служби та не повертається в зазначений час для подальшого несення військової частини, а саме: не повертається із звільнення з частини, відрядження, відпуски або з лікування без поважних причин до частини або на службу в установлений строк. Варто зазначити,  що нез`явлення вчасно на службу само по собі не утворює складу злочину. Тільки за відсутності поважних причин формується склад злочину.

    Поважними причинами нез`явлення вчасно на службу можуть бути хвороба, що перешкоджає пересуванню, стихійне лихо та інші надзвичайні обставини, якщо причини затримки підтверджені відповідними документами. Поважними причинами затримки із відпустки можуть бути непередбачені перешкоди у сполученні, хвороба військовослужбовця, пожежа або стихійне лихо, що трапилися в сім’ї військовослужбовця, смерть або тяжка хвороба членів його сім’ї або осіб, на вихованні яких він перебував. Питання щодо наявності поважних причин вирішується в кожному конкретному випадку, виходячи із обставин справи.

    Тобто, відсутність у командира відомостей (доказів) про причини залишення чи нез’явлення військовослужбовця зобов’язує командира доповісти про такий факт своє командування та повідомити орган ВСП.

    Дії командування у випадку виявлення самовільного залишення

    Про самовільне залишення військової частини (СЗЧ) або місця служби військовослужбовцями, невихід без поважних причин на службу, нез’явлення з відрядження, відпустки, закладу охорони здоров’я, у разі призначення або переведення до нового місця служби командир (начальник) військової частини доповідає своєму безпосередньому командиру та повідомляє начальнику органу ВСП усно протягом доби з моменту, коли стало відомо про факт порушення. Після усного донесення та повідомлення протягом доби командир подає письмову доповідь. 

    У випадку СЗЧ зі зброєю оперативний черговий (черговий) військової частини негайно з моменту встановлення факту доповідає командиру військової частини та повідомляє оперативного чергового органу ВСП. 

    Командир зобов’язаний вжити заходів щодо затримання підлеглого при вчиненні або безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення, пов’язаного із самовільним залишенням військової частини або місця служби, із негайним доставлянням затриманого до уповноваженої службової особи або вжити заходів щодо негайного повідомлення уповноваженої службової особи про затримання та місцезнаходження особи, яка підозрюється у вчиненні діяння з ознаками кримінального правопорушення.

    Одними із таких заходів є службове розслідування.

    Службове розслідування проводиться для встановлення неправомірних дій, ступеня вини військовослужбовця, причин та умов тощо.

    Службове розслідування призначається письмовим наказом командира. Службове розслідування має бути завершене протягом місяця з дня його призначення. За результатами проведеного службового розслідування складається акт службового розслідування.

    Наслідки внесення відомостей про СЗЧ до ЄРДР

    Отримання військовою частиною повідомлення про внесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань від органів досудового слідства є підставою для:

    • виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини;
    • звільнення з посади;
    • призупинення виплати грошового забезпечення;
    • призупинення здійснення продовольчого, речового та інших видів забезпечення.
    • виведення позаштат та в розпорядження командира військової частини;

    Оскарження наказу та припинення кримінального провадження: 

    Непоодинокими є випадки, коли у командування просто немає відомостей про причину відсутності військовослужбовця. А він насправді виконує бойове завдання чи знаходиться на лікуванні. 

    Тому військовослужбовцю варто негайно, як тільки з’явиться можливість, повідомити про причини відсутності, бажано письмово.

    За наявності поважних причин та відповідних доказів військовослужбовець може також оскаржити наказ командування або припинити досудове розслідування та поновитись на посаді.

    Немало важливим фактором у закритті кримінального провадження відіграє стаття 426 КК України бездіяльність військової влади

    1. Умисне неприпинення кримінального правопорушення, що вчиняється підлеглим, або ненаправлення військовою службовою особою до органу досудового розслідування повідомлення про підлеглого, який вчинив кримінальне правопорушення, а також інше умисне невиконання військовою службовою особою дій, які вона за своїми службовими обов’язками повинна була виконати, якщо це заподіяло істотну шкоду, -

    караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або службовим обмеженням на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, -

    караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

    3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -

    караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

    4. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, що вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, -

    караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років.

    А також стаття 426-1. Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень

    1. Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, крім передбачених частиною другою цієї статті, якщо ці дії заподіяли істотну шкоду, -

    карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Застосування нестатутних заходів впливу щодо підлеглого або перевищення дисциплінарної влади, якщо ці дії заподіяли істотну шкоду, а також застосування насильства щодо підлеглого -

    караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

    3. Діяння, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені із застосуванням зброї, а також діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, -

    караються позбавленням волі на строк від п’яти до дев’яти років.

    4. Діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -

    караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років.

    5. Діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, -

    караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років.

    Звільнення від кримінальної відповідальності за певних умов

    Набрав чинності Закон України від 20 серпня 2024 р. № 3902-IX, яким новою ч. 5 ст. 401 Кримінального кодексу України встановлено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ст. 407408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

    Змінами до Кримінального процесуального кодексу України унормовано, що:

    – у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим (абз. 2 ч. 2 ст. 286 КПК України);

    – до клопотання прокурора повинна бути додана письмова згода особи на звільнення від кримінальної відповідальності, а у разі звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченого ч. 5 ст. 401 Кримінального кодексу України, – письмова згода командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження підозрюваним військової служби (абз. 11 ч. 1 ст. 287 КПК України);

    – у разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов’язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов’язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби (абз. 2 ч. 3 ст. 288 КПК України).

    Зміни внесено й до ст. 616 цього Кодексу та ст. 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

    Невиконання НАКАЗУ

    Кримінальна відповідальність військовослужбовців за НЕВИКОНАННЯ НАКАЗУ  під час дії воєнного стану чи в бойових умовах передбачена ч. 4 статті 402 КК України, тобто непокора:

    1. Непокора, тобто відкрита відмова виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу, -

    карається службовим обмеженням на строк до двох років або триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    4. Непокора, вчинена в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, - карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

    Примітка. Під бойовою обстановкою в розділі XIX цього Кодексу слід розуміти обстановку наступального, оборонного чи іншого загальновійськового, танкового, протиповітряного, повітряного, морського тощо бою, тобто безпосереднього застосування військової зброї і техніки стосовно військового супротивника або військовим супротивником. Обстановка бою, в якому бере участь військове з’єднання, частина (корабель) або підрозділ, розпочинається і закінчується з наказу про вступ у бій (припинення бою) або з фактичного початку (завершення) бою. 

    Склад злочину:

    Об'єктом злочину є порядок виконання наказів у військових формуваннях України. Крім того, злочин вважається військовим, тобто вчиненим проти встановленого порядку несення військової служби, оскільки за статутами Збройних Сил України всі військовослужбовці мають беззастережно виконувати всі накази командира (начальника), крім явно злочинних.

    Суб'єктом злочину є військовослужбовець (або військовозобов'язаний під час проходження зборів), який є підлеглим щодо начальника, який видав наказ.

    Об'єктивна сторона злочину може характеризуватися двома формами: відкрита відмова виконати наказ начальника; інше умисне невиконання наказу.

    Суб'єктивна сторона злочину характеризується умислом: лише прямим за першої форми, прямим чи непрямим за другої форми вчинення злочину. Мотив для кваліфікації значення не має.

    У ст. 17210Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за «відмову від виконання законних вимог командира (начальника)», однак критерії його відмежування від непокори у законодавстві відсутні.

    Наказом вважається форма реалізації владних функцій, організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків військової службової особи, змістом якої є пряма, обов'язкова для виконання вимога начальника про вчинення або невчинення підлеглим(и) певних дій по службі.

    Наказ має бути конкретним, тому не можна розглядати як непокору невиконання загальних вимог служби (які містяться в статутах, інструкціях тощо). Наказ має бути законним і винесеним відповідно до вимог законодавства.

    Кримінальна відповідальність відсутня за невиконання явно злочинного наказу (відданого невідповідною особою, в неналежному порядку, наказу, який виходить за межі повноважень начальника, за своїм змістом порушує конституційні права та свободи людини і громадянина або суперечить іншому законодавству). Навпаки, якщо військовослужбовець умисно виконає явно злочинний наказ, він підлягає кримінальній відповідальності як пособник відповідного військового службового злочину. Оскільки суб'єктивна сторона злочину характеризується умислом, слід з'ясувати, чи не було зумовлено невиконання наказу тим, що він сформульований нечітко, незрозуміло, допускав подвійне тлумачення тощо.

    Військовими начальниками є військовослужбовці, які мають у своєму розпорядженні військовослужбовців для виконання певних завдань, підлеглих, наділені правом віддавати їм накази, розпорядження, застосовувати щодо них дисциплінарну владу. Розрізняють начальників за посадою та начальників за військовим званням. В разі спільного виконання службових обов'язків військовослужбовцями, що не підпорядковані одне одному (якщо їх службові відносини не визначені командиром), начальником вважається старший за посадою, а за рівності посад — старший за військовим званням. Військовослужбовець, що належить до одного військового формування, може бути начальником для військовослужбовця, що належить до іншого військового формування, якщо перший є начальником за званням; вони спільно виконують службові обов'язки, і першого було призначено начальником; вони спільно виконують службові обов'язки. Військовослужбовці зобов'язані виконувати накази лише своїх безпосередніх начальників або осіб, які можуть бути для них начальниками за вищевказаними підставами.

    Відкрита відмова виконати наказ начальника передбачає наявність заяви підлеглого про його небажання виконати наказ або інше демонстративне його невиконання. Інше умисне невиконання наказу полягає в тому, що наказ приймається до виконання, але фактично не виконується (це виражається у діях, які наказом заборонено робити; у невиконанні дій, які відповідно до наказу повинні були вчинитися; у виконанні дій з порушенням обов'язкових умов їх виконання).

    Залежно від форми вчинення непокори, вона вважається закінченою з моменту відмови виконати наказ начальника (перша форма) або з моменту фактичного його невиконання.

  • Особливості проходження та оскарження рішення ВЛК. Як отримати виплату при пораненні та хворобі

    Канал "Права ветеранів": @veteransrights

    Як правильно пройти ВЛК (військово-лікарську комісію) та що робити у випадку проблем із рішенням? У цьому відео ми детально розглянемо процедуру проходження ВЛК, зокрема, які документи потрібні, як підготуватись, та що робити у випадку, якщо рішення ВЛК вас не влаштовує. Часто виникають проблеми з отриманням виплати при пораненні або хворобі, тому важливо знати свої права та можливі правові шляхи їх вирішення.

    Чи можливо оскаржити рішення ВЛК? Дізнайтесь, які юридичні механізми захисту прав військовослужбовців і ветеранів існують та як ефективно ними користуватись. Ми також надамо консультацію адвоката та юриста у сфері ВЛК, щоб допомогти вам захистити свої права.

    Поширені проблеми, що виникають на ВЛК:

    Відмова визнати поранення чи хворобу як підставу для виплат.
    Неправильне визначення ступеня непрацездатності.
    Відсутність потрібних медичних документів.
    У відео ми розглянемо алгоритм дій для отримання виплат при пораненні чи хворобі, а також поради щодо того, як підготувати всі необхідні документи для успішного проходження комісії. Наші експерти детально пояснять, як діяти в кожній ситуації.

    Захист прав ветеранів та військових — це наша місія. Потрібна консультація юриста або адвоката у сфері проходження ВЛК? Залишайте запитання в коментарях, і ми обов’язково відповімо.

  • Акт про встановлення факту здійснення догляду / постійного догляду: покрокова інструкція

    У цьому відео ми розглянемо, як правильно скласти та оформити акт про встановлення факту здійснення догляду або постійного догляду за людиною. Ви дізнаєтеся:

    Які документи необхідні для складання акту.
    Хто має право підписувати акт.
    Як і куди подавати документ для отримання допомоги або підтвердження догляду.
    Які важливі деталі варто врахувати при оформленні.
    Підписуйтесь на канал та ставте лайк, якщо інформація була корисною!

  • Видеоинструкция: Как проверить себя на наличие запретов по исполнительному производству?

    /

    Рубрика:

    В этом видео вы узнаете, как легко и быстро проверить себя на наличие запретов по исполнительному производству через интернет. Мы рассмотрим пошаговую инструкцию, как это сделать через официальный сайт.

  • Переможний кейс: Стягнення 30000 грн з військової частини за лікування військовослужбовця

    У цьому відео помічник адвоката Гончарова Валерія розповідає про новий переможний кейс щодо стягнення грошового забезпечення військовослужбовцю з військової частини. За час перебування на лікуванні загального захворювання військовослужбовець отримав компенсацію у розмірі 30000 грн на місяць. Також у кейсі передбачено відшкодування витрат на правову допомогу адвоката. Дізнайтеся більше про важливі правові аспекти та захист своїх прав у цьому відео!

  • Отмена прокурором уведомления о подозрении в совершении преступления по СЗЧ (407 УК Украины)

    В данном видеоролике адвокат Керимов Алик расскажет о стратегии защиты по статье 407 Уголовного кодекса Украины, а именно о военнослужащем которого после перевода в другую часть не направили на ВЛК и в связи с невозможностью по состоянию здоровья выполнять обязанности военной службы спровоцировали к СЗЧ и передали материалы служебного расследования правоохранительным органам. В результате эффективно выстроенной позиции защиты прокурору пришлось отменить уведомление о подозрении и закрыть уголовное дело.

  • Как вернуть военнослужащих к службе после года в СЗЧ: советы военного адвоката

    В этом видео адвокат Керимов Алик расскажет о кейсе, в котором спустя год удалось вернуть военнослужащих к службе, несмотря на их пребывание в статусе СЗЧ (самовольное оставление части). Узнайте, какие шаги предпринимаются для возвращения к военной службе, как можно вернуться в другую военную часть, и какие сроки и процедуры действуют после закрытия уголовного дела. Подробности о дальнейшей службе и важные советы для военнослужащих - в этом видео.

  • Хто має право вручати повістки під час мобілізації? Пояснення від КМУ

    У цьому відео ми детально роз'яснюємо, хто уповноважений на вручення повісток громадянам під час мобілізації на особливий період. Дізнайтеся, як особа повинна підтвердити свої повноваження на вручення повістки, та які документи для цього потрібні. Підписуйтесь на наш канал, щоб отримувати найсвіжіші новини та корисні поради!

  • Отримання виплат військовослужбовцю за час перебування на лікуванні тяжкого поранення

    В даному відеоролику помічник адвоката Гончарова Валерія розповідає про новий переможний кейс в АБ "Керімов та партнери" стосовно військовослужбовця, що за висновком ВЛК визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та якому не виплачувалось грошове забезпечення за час перебування на лікуванні. Як отримати зазначені виплати після звільнення з військової служби та чи можливо вирішити спір без звернення до суду? Отримання виплат військовослужбовцю за час перебування на лікуванні тяжкого поранення пов'язаного із захистом Батьківщини.