Безвісті зникли: рекомендації, алгоритм дій

Якщо прийшло сповіщення від ТЦК та СП, що Захисник зник безвісти за особливих, потрібно:

ВАЖЛИВО: не розповсюджуйте та не публікуйте у соціальних мережах світлини Захисника у військовій формі, локацію останнього місця його перебування (зникнення), номер військової частини. Такі дії можуть нашкодити Захиснику у випадку переховування чи потрапляння в полон.

  1. Подати Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин до територіального органу Національної поліції України. 

У заяві вказується максимально повна відома заявнику інформація щодо Захисника та його зникнення - всі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг і т.д.), речей, які він міг би мати із собою (мобільний телефон, документи, прикраси) тощо. Також найближчий родич Захисника має здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.

Заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин можна подати звернувшись до територіального підрозділу поліції або зателефонувати на 102 (цілодобово).

Через 24 години з часу подання заяви про зникнення (відповідно до ст. 60 КПК України) потрібно отримати витяг з ЄРДР, де безпосередньо буде зазначено ПІБ слідчого у справі.

Відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин.

  1. Та в подальшому після внесення відомостей до ЄРДР звернутися із заявоюдо МІНІСТЕРСТВА ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ ОСІБ, ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ ЗА ОСОБЛИВИХ ОБСТАВИН (СЕКРЕТАРІАТ УПОВНОВАЖЕНОГО З ПИТАНЬ ОСІБ, ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ ЗА ОСОБЛИВИХ ОБСТАВИН) та отримати витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
  2. Звернутися із заявою до Державного підприємству «УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР РОЗБУДОВИ МИРУ», яке виконує функції Національного інформаційного бюро відповідно до Женевських конвенцій про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни для отримання виписка з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, тобто наявності інформації щодо перебування у полоні Захисника.
  3. Подати заяву на видачу (рекомендую це робити адвокатським запитом) акту службового розслідування та матеріалів службового розслідування до військової частини або ТЦК та СП за фактом зниклого безвісті військовослужбовця за особливих обставин.

Документи, які потрібно мати родині безвісти зниклих/полонених

Сповіщення від територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань - надає слідчий після звернення із заявою про зникнення Захисника і відкриття кримінального провадження.

Витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин - видає Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин) МВС України. Для отримання витягу потрібно надіслати запит із копіями документів, що засвідчують особу запитувача та ступінь споріднення зі зниклою особою. Надсилати поштою за адресою м.Київ, вул. Богомольця, 10, Міністерство внутрішніх справ України, або на електронну скриньку [email protected].

Посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби.

Підставою для видачі посвідчення є документ, який підтверджує факт загибелі (смерті) чи зникнення безвісти військовослужбовця, виданий територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Посвідчення видає територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання члена сімʼї. Дітям - після досягнення 7- річного віку.

Лист Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Національного інформаційного бюро, Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії рф при Службі безпеки України із підтвердженням обліку зниклої/полоненої особи в Реєстрі оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, або включення особи до Обліку військовополонених ворогів.

Зверніть увагу, що внесення особи до реєстру або обліку не є офіційним підтвердженням її статусу як полоненої особи. За міжнародним гуманітарним правом офіційно підтвердити перебування особи у полоні може лише держава-агресор через російське НІБ за посередництвом Міжнародний комітет Червоного Хреста. У такому разі росія бере на себе зобов’язання зберегти життя особи на час утримання в полоні та забезпечити осіб, позбавлених свободи, відповідними правами, передбаченими Женевськими конвенціями.

Пенсія по втраті годувальника за безвісти зниклих за особливих обставин Захисників:

хто, як і коли може їх отримати 

Законодавство передбачає соціальний захист членів сімей військових і цивільних осіб, які зникли безвісти за особливих обставин.

Це регулюється:

  1. Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин»
  2. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
  3. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
  4. затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Для оформлення відповідного виду пенсії необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID (у такому випадку до заяви додаються скановані копії оригіналів документів) щодо призначення пенсії по втраті годувальника за безвісти зниклих під час війни.

Родичі людей, зниклих безвісти під час воєнного стану, можуть отримати пенсію по втраті годувальника згідно з Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 9 Закону  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» види пенсійних виплат і соціальних послуг передбачено: 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до стаття 10. Право вибору пенсійних виплат: 1. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до стаття 46 Закону  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»: Виплата пенсії за минулий час: 1. Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

2. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Право на призначення пенсії по втраті годувальника виникає через місяць з дня внесення інформації про зниклого безвісти до єдиного обліку органів поліції.

Пенсію можуть отримувати:

  1. діти зниклого безвісти віком до 18 років;
  2. діти віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання, до закінчення навчання;
  3. діти-сироти до 23 років незалежно від факту навчання;
  4. чоловік або дружина, батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
  5. чоловік або дружина, а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років;
  6. батьки і чоловік або дружина, які не були на утриманні зниклого безвісти, але внаслідок його зникнення вони втратили джерело засобів до існування.

Для отримання пенсії необхідно:

Пакет документів залежить від того, хто з родичів буде подавати на призначення пенсії:

  1. Заява про призначення пенсії.
  2. Свідоцтво про народження дитини.
  3. Свідоцтво про шлюб.
  4. Свідоцтво про народження зниклого безвісти (у випадку подачі заяви батьками/братом, сестрою).
  5. Ідентифікаційний код дитини та паспорт, код, військовий квиток, трудова книга, прописка-витяг, якщо і-d паспорт батька (за наявності).
  6. Довідка про склад сім’ї зниклого безвісти.
  7. Документи про місце проживання (реєстрації).
  8. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань або з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
  9. Довідка з управління праці, проте що не отримують інших виплат
  10. Довідка про склад сімʼї 

Пенсія призначається на період, протягом якого зникла особа зберігає правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Варто зазначити, що пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Виплата пенсії припиняється з дня, наступного за днем внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, відмітки про встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти або зниклої безвісти за особливих обставин.

Смерть особи, якій надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин чи визнання її померлою у встановленому законодавством порядку, надає непрацездатним членам сім’ї такої особи право на звернення для отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника на загальних підставах, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Виплата пенсії здійснюється за весь час, протягом якого особа вважається зниклою безвісти. Тобто, поки до Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин не внесуть відмітку про встановлення місця перебування, місця поховання чи місця знаходження останків зниклого безвісти. 

Варто зазначити, що пенсія по втраті годувальника непрацездатним родичам безвісти зниклого призначається незалежно від тривалості страхового стажу зниклої особи.

Виплата за безвісти зниклого військового:

Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", збережено виплати для військовослужбовців, які зникли безвісти передбачено:  

За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім’ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Також даним законом цією ж частиною 6 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що:

Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців:

дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей

Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.

Тобто до виплат належать:

Посадовий оклад - визначений за останнім місцем служби.

Оклад за військовим званням.

Надбавки за вислугу років.

Інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Тобто у практичній площині виплати за зниклого безвісти включають як грошове забезпечення, так і додаткову винагороду в розмірі 100 тисяч гривень. Це питання регулюється нормативно-правовими актами, зокрема:

Порядок виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх – затверджено Постановою уряду від 30 листопада 2016 року № 884.

Постанова Кабміну "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану" – від 28 лютого 2022 року № 168.

Порядок здійснення виплат грошове забезпечення виплачується членам сім'ї з моменту, коли військовослужбовець зник безвісти. Для отримання виплат необхідно подати заяву на ім'я командира військової частини та додати до неї наступні документи:

Копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї.

Довідка про реєстрацію місця проживання, якщо ця інформація не міститься в паспорті.

Копія свідоцтва про шлюб.

Копії свідоцтв про народження дітей.

Копія РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків).

Цей порядок досить ретельно продуманий і забезпечує матеріальну підтримку сім'ям зниклих безвісти військовослужбовців.

Відповідно до постанови Кабміну № 168, члени родини військовослужбовців, які зникли безвісти за особливих обставин або потрапили в полон, мають право на додаткову винагороду в розмірі 100 тисяч гривень протягом всього часу, коли військовослужбовець перебуває у полоні або до моменту зміни його статусу.

Виплати здійснюються щомісяця на підставі наказів командирів військових частин. Виплати припиняються, коли зниклий військовослужбовець виключений зі списків особового складу частини.